NA RUBU ZNANOSTI | Krešimir Mišak

Detektiv sanjač

Chris Robinson predvidio je avionske nesreće, terorističke napade, černobilsku nuklearnu katastrofu... u snu!

Chrisa Robinsona zbog njegovih neobičnih parapsiholoških nadarenosti zovu „Detektiv sanjač”.

Robinson, sada već sedamdesetogodišnjak iz Bedfordshirea, sjeverno od Londona, noću, kad ode u krevet, pretvara se u vidovnjaka. Njegova upozorenja na buduće događaje dolaze mu u snovima, koje on pedantno zapisuje u svoj dnevnik snova.

Tijekom godina njegovi snovi predvidjeli su avionske nesreće i IRA-ine napade u Britaniji. On također tvrdi da je predvidio černobilsku nuklearnu katastrofu, pad aviona kod Lockerbyja te ubojstvo televizijskog voditelja Jilla Dandoa koje se dogodilo u Londonu.

Velik dio toga bio je objavljen na britanskim, američkim, japanskim i njemačkim televizijskim programima i Robinson je često dopuštao da se njegove sposobnosti testiraju.

 SURADNJA S POLICIJOM

Do svoje 36. godine Robinson je proročanske snove sanjao je tek dva do tri puta na godinu.

Učestalo su se počeli pojavljivati od listopada 1989. – gotovo svake noći. Kada se 1990-ih pojavio kao gost u britanskoj emisiji o natprirodnim pojavama Čudno, ali istinito, pričao je kako je sanjao da će se dva aviona sudariti u letu na aeromitingu u Fairfordu u Gloucestershireu.

U njegovu snu pilot je preživio rušenje jer je iskočio padobranom. Nazvao je policiju da ih upozori, no oni su sumnjali u njega. Potom je otišao na aeromiting – i sve se dogodilo upravo onako kako je ispričao i vidio u snu.

Privukao je pozornost londonske policije Scotland Yard. S njima je, kao i s drugim odjelima sigurnosti, otad redovito bio u kontaktu.

Upozoravao ih je na ozbiljne zločine i terorističke aktivnosti na tlu Velike Britanije. Inspektori koji su s njim radili javno su potvrdili da su godinama procjenjivali sadržaj njegovih snova i nadgledali ga. Njegova je reputacija počela rasti, a katkad ga se zvalo i kad je trebalo pribaviti podatke o nekoj nestaloj osobi.

■ ■ NJUJORKŠKI NAPADI U SNU ■ ■

Chris Robinson je 5. kolovoza 2001. imao noćnu moru u kojoj se avion zabio u veliku zgradu u New Yorku. U njegovu snu avion je bio otet i potom upravljen prema dva velika nebodera nalik tornjevima. Pisao je o kaosu koji će uslijediti i kako će mnogo ljudi poginuti u toj tragediji. U to je doba bio u
SAD-u jer je prof. Gary E. Schwartz na sveučilištu Arizona provodio eksperimente da provjeri ima li Robinson doista dar prekognicije.

U tim eksperimentima, objavljenima u „Časopisu za društvena i psihološka istraživanja“, on bi nasumce svakog dana vodio Robinsona na razne lokacije. Poslije bi pogledali njegove zabilješke o snovima prethodne noći i ustanovili da je predvidio detalje s lokacija.

Dana 11. kolovoza 2001. na sveučilištu u Arizoni Robinson je tijekom jutarnjeg razgovora rekao Schwartzu: „Ne želim ni govoriti o onom što sam noćas vidio.” Upitan zašto, odgovorio je: „Zato što su teroristi zabili avione u one tornjeve blizance.” Kako je u to vrijeme Schwartz i dalje skeptičan, a i usredotočen na provedbu eksperimenata, Robinsonovu noćnu moru o srušenim neboderima nije shvatio ozbiljno.

No Robinson je nastavio zapisivati snove i crtati zgrade iz snova i kad se vratio u Veliku Britaniju. Svoje je snove 9. rujna 2001. ispričao policiji, a napisao je i pismo američkom veleposlanstvu u Londonu da ih upozori na veliku prijetnju njihovoj zemlji. Nakon što su se događaji nažalost ostvarili, i britanska tajna služba s njim je provela ekperimente čiji rezultati nisu objavljeni.

■ ■ ■ DETEKTIV NA TELEVIZIJI ■ ■ ■

„Detektiv sanjač“ često je gostovao na raznim televizijama i izvodio uspješne eksperimente. Recimo, na javnoj televiziji pokazivao je svoje sposobnosti da na temelju snova opiše što se nalazi u za tu svrhu prethodno pripremljenim i zapečaćenim kontejnerima.

Jedna demonstracija organizirana je za voditelje televizijskog šoua Richarda i Judy, u kojem su ga, zavezanih očiju, odveli na ciljano mjesto, za koje se pokazalo da je most Tower Bridge na Temzi. Richard i Judy tada su otvorili zapečaćenu i potpisanu omotnicu u kojoj su bili „tragovi” koje je Chris Robinson vidio u svojim snovima prethodne noći. Govorio je o bolnici ili mostu s prozorima – što je odličan opis Tower Bridgea – u blizini rijeke i opisao je druge stvari koje su televizijski voditelji smatrali vrlo važnima. Prije toga u istoj emisiji s Richardom i Judy voditelji su uživo nazvali prof. Schwartza i upitali ga kako ocjenjuje rezultate 10-dnevnog eksperimentiranja koje je izveo s Chrisom Robinsonom, u sklopu kojega ga je svakog dana vodio na drugu lokaciju, slučajno izabranu nakon što je san zapisan.

Prof. Schwartz odgovorio je: „Tehničkim rječnikom rečeno, zapanjila me preciznost! Bio sam vrlo iznenađen... Dan za danom, primao je vrlo konkretne informacije povezane s procesom odlaska na tu lokaciju, informacije o lokaciji i informacije o ostatku dana, iako je eksperiment bio službeno završen.”

Schwartz je dodao da bi bilo impresivno da je bio precizan u pet od deset eksperimenata. No on je imao pravo u deset od deset eksperimenata.